Muzeum Archeologiczne w Dubrowniku

# Muzeum Archeologiczne w Dubrowniku

Južna dalmacija

Dubrovnik

Pošalji svoj sadržaj

Komentarz lub Upgrade this article, napisz nowy. Rejestracja nie jest wymagana

Muzeum Archeologiczne w Dubrowniku nie ma stałej przestrzeni i wystawy. Jest tylko tymczasowo przydzielony pokój do użytku, z mniejszą poręczną biblioteką. Na razie struktura muzeum jest podzielona na siedem kolekcji, ale wspomnimy o ciekawszych.

Kolekcja wazonów

Muzeum posiada kolekcję wazonów składającą się z dwóch kolekcji otrzymanych przez muzeum pod koniec ubiegłego wieku jako darowizny. Kolekcja późnego stylu geometrycznego pochodzi pierwotnie z Cypru, a druga ma czerwoną postać z Kampanii. W muzeum znajduje się także kilka waz korynckich, które podobno znaleziono na wyspie Korcula.

Kolekcja egipska

Być może najbardziej interesująca jest kolekcja egipska, która ma 238 obiektów i jest drugą co do wielkości w Chorwacji. Ta kolekcja została stworzona dzięki darowiznom dla Muzeum Historii pod koniec XIX wieku. Znani dawcy to bracia Amerling, Tonko Kurajica i Ivo Nardeli.

W kolekcji dominują amulety, egipskie posągi bóstw, skarabeusze i różnorodna biżuteria. Szczególnie cenne są figurki i amulety z różnymi wyświetlaczami. Na przykład możemy wspomnieć: trójca, dwa pióra, oko, krasnolud i najpopularniejszy skarabeusz. Wśród wspomnianych przedmiotów jest mumia złożona z części wielu ludzkich ciał, a jej tułów wykonany jest ze słomy. Jest to bardzo umiejętne tworzenie nielegalnych kupców z XIX wieku, w czasach wielkiego zainteresowania kolekcjonerów i muzeów obiektami egipskiej cywilizacji.

Kolekcja numizmatyczna

Kolejna interesująca kolekcja wykonana jest z metalowych monet i medali. Możemy wymienić przedmioty takie jak monety grecko-iliryjskie, rzymskie republikańskie i imperialne oraz bizantyjskie. Oczywiście są pieniądze wykute przez Republikę Dubrownika. Tutaj także większość pochodzi z darowizn i zbiorów podczas badań archeologicznych w Dubrowniku i okolicach. Większość eksponatów zebrano podczas eksploracji katedry w Dubrowniku.

W muzeum można zobaczyć wystawy: historię, wczesnośredniowieczną rzeźbę, rzymskie złote kolczyki, starożytny Cypr i wiele innych wystaw ogłoszonych na oficjalnej stronie internetowej muzeum.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala