Muzeum Historii Naturalnej w Dubrowniku

# Muzeum Historii Naturalnej w Dubrowniku

Južna dalmacija

Dubrovnik

Pošalji svoj sadržaj

Komentarz lub Upgrade this article, napisz nowy. Rejestracja nie jest wymagana

Historia powstania Muzeum Historii Naturalnej w Dubrowniku rozpoczyna się od niestrudzonych wysiłków Prezydenta Izby Handlowo-Rzemieślniczej w Dubrowniku, farmaceuty i przyrodnika Antuna Dropca. Wszystko to wydarzyło się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy podjęto działania mające na celu zebranie materiałów potrzebnych do wyposażenia biur technicznych i przyrodniczych, co było warunkiem koniecznym do utworzenia szkoły technicznej.

Antun Drobac, z pomocą swoich rodaków i lokalnych instytucji, intensywnie pracował nad zebraniem prywatnej i naturalnej historii oraz kolekcji kulturalno-historycznej Izby Handlowo-Rzemieślniczej, która składała się głównie z minerałów. Dzięki pracy i gromadzeniu zebrano więcej przedmiotów, niż było to potrzebne, ale wiedeński rząd odrzucił jednak prośbę o utworzenie szkoły. Drobac nie wahał się, ale wpadł na pomysł założenia lokalnego muzeum. Tak powstało Muzeum Museo Patrio w 1872 r., Które zostało otwarte w następnym roku w wielkiej sali Pałacu Miejskiego. Po śmierci Dropca (1882) przyrodniczy amator, kolekcjoner i przygotowawca Baldo Kosic został wybrany kierownikiem Muzeum. Podczas jego pracy i wysiłków badania fauny Dubrownika rozkwitały. W tym okresie zebrano prawie pełne zbiory ptaków, ryb, płazów, gadów i ssaków z regionu Dubrownika.

Po śmierci Kosica, ponieważ zebrano dużą liczbę przedmiotów, potrzebna była nowa przestrzeń. W 1932 r. Muzeum zostało przeniesione do nowo wyremontowanych pomieszczeń pierwszego piętra Twierdzy św. Jana, kiedy zmieniono jego nazwę na „Muzeum Dubrownika”. Następnie są one dzielone na specjalne działy: zbiory historii naturalnej, kultury-historii, archeologii, etnografii i zbiory morskie. Po tym, jak Muzeum otrzymało inne wystawy w 1950 r., Wydział Historii Naturalnej zajmował całe pierwsze piętro Fortu Świętego Jana.

W 1952 r. Podjęto decyzję o przeniesieniu Wydziału Historii Naturalnej do Pałacu Crijević-Pucić. Następnie dział wyrasta na Muzeum Historii Naturalnej. Ze względu na intensywne gromadzenie nowych materiałów, w tym produkcję dioram, przestrzeni w tym czasie było mało, aw 1957 roku Muzeum połączyło się z Instytutem Biologicznym JAZU w instytucję kulturalną i edukacyjną, w ten sposób przeniosąc się do budynku dawnego klasztoru benedyktynów w Lokrum, gdzie został zainaugurowany w 1962 roku dla zwiedzających.

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 1979 r., Uszkodziło budynek klasztoru do tego stopnia, że ​​Muzeum zostało zamknięte. Zbiory były przechowywane w twierdzy św. Jana. Wkrótce potem muzeum pozostało bez profesjonalnego personelu. Muzeum Historii Naturalnej w Dubrowniku zostało przywrócone dopiero na początku 2009 r., Kiedy uroczyście otwarto je w pałacu Androvica w marcu tego samego roku.

Muzeum oferuje unikatowe eksponaty i różne eksponaty. Wśród eksponatów można zobaczyć wszystkie gatunki zwierząt, które zwykle zamieszkują obszar Dubrownika. To świetne miejsce na spędzenie popołudnia.

Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala