Parki narodowe w pobliżu Sibenika w Chorwacji

# Parki narodowe w pobliżu Sibenika w Chorwacji

Sjeverna dalmacija

Šibenik

Pošalji svoj sadržaj

Komentarz lub Upgrade this article, napisz nowy. Rejestracja nie jest wymagana

Obszar Sibenik otoczony jest licznymi pięknem przyrody, wyspami i wysepkami, plażami i pięknymi kurortami nadmorskimi, ale dwie największe atrakcje przyrodnicze to Parki Narodowe Krka, które są oddalone o zaledwie 15 km, oraz Kornati, które mają 30 akrów nad morzem. Do jednego i drugiego parku narodowego w sezonie jest codziennie kilka linii żeglugowych. Do NP Krka ze Skradin łódź odpływa co pół godziny, a dla Kornati większa liczba łodzi jest codziennie przewożona przez turystów.

Park Narodowy Krka z SibenikaJeśli chcesz odwiedzić Park Narodowy Krka z Sibenika, nie możesz być w lepszym miejscu. Od centrum Sibenika do Skradina jest tylko 17 kilometrów, co stanowi około pół godziny jazdy samochodem. Park Narodowy można zwiedzać łodzią lub pieszymi - szlak rowerowy ze Skradina. Skradin - Park Narodowy Krka kursuje codziennie od kwietnia do października. Co godzinę statek wypływa ze Skradin, a powrót następuje 30 minut później. Na przykład od Skradin do NP zaczyna się o 13:00, 14:00 itd., A powrót jest o 13:30, 14:30.

Transport łodzi jest wliczony w cenę biletu na park narodowy. Dla tych, którzy szukają rekreacji, znajduje się szlak pieszy-rowerowy o długości 3,4 mil

O wartościach, które NP Krka ma do zaoferowania, może napisać całą książkę, jeśli nie więcej, ale nic nie może zastąpić niepodważalnego doświadczenia wycieczek do tego parku narodowego.

Park Narodowy Krka nosi nazwę rzeki Krka, która jest integralną częścią parku. Rijeka, dzięki swojemu przejściu przez naturę, ma piękną atmosferę, w niektórych miejscach i wodospadach, które po prostu fascynują. Przez wodospady park jest dobrze znany, więc jest najczęściej odwiedzany w miesiącach letnich, w upalne dni. Wielu przyjeżdża tutaj, aby się ochłodzić, ale także cieszyć się naturalną zielenią otaczających koron i błękitnymi i zielonymi kolorami rzeki Krka.

Naturalne piękno parku jest najbardziej widoczne w wodospadach rzeki Krka, które mają 7 i razem tworzą naturalne zjawisko krasowe. Możesz doświadczyć najpiękniejszego naturalnego „pokazu” wiosną i latem, kiedy wodospady są pełne przepychu, a temperatury umożliwiają orzeźwiającą wodę w bezpośrednim sąsiedztwie wodospadów.

Nacionalni park Krka iz Šibenika prijevozPark Narodowy Kornati z SibenikaKornati znajdują się zaledwie 30 akrów od Sibenika. Jeśli planujesz odwiedzić ten piękny park narodowy, w Sibeniku dostępnych jest wiele opcji. Jednodniowe wizyty w parku organizowane są przez armatorów lub organizatorów zarejestrowanych do działalności w zakresie przewozu pasażerów statkiem i którzy z kontraktem „Instytucja publiczna„ Park Narodowy Kornati ”podpisują umowę na prowadzenie takiej działalności w NP„ Kornati ”. Możesz odwiedzić park z pobliskich miast Murter, Vodice. Pełna lista przewoźników, którzy mają umowę z parkiem narodowym Kornati, może sprawdzić na oficjalnej stronie parku. http://www.np-kornati.hr/hr/turizam/izleti

Park Narodowy Kornati został ogłoszony w 1980 r., Kiedy został objęty ochroną. Całkowita powierzchnia tego parku wynosi około 220 kilometrów kwadratowych i składa się z większych i mniejszych wysp oraz skał, które wyłaniają się z błękitnego morza Adriatyku. Z całkowitej powierzchni Kornati tylko jedna czwarta stałego lądu jest zajęta. Reszta Parku Narodowego to morze i żyjący świat, który tam mieszka.

Nacionalni park Kornati Hrvatska iz Šibenika
 


Park Narodowy PaklenicaChoć nieco dalej (około 100 km na północ od Sibenika) Park Narodowy Paklenica jest wystarczająco blisko dla wszystkich, którzy szukają innego rodzaju przygody od zwiedzania wodospadów Krk lub rejsów i przyjemności na wyspach Kornati. Paklenica jest górą i jest idealnym miejscem dla osób szukających wędrówek i cieszących się świeżym powietrzem. Paklenica ze Šibenika jest około godziny jazdy samochodem. Kontynuuj pieszo za pomocą odpowiedniego sprzętu.

Na pewno warto wspomnieć, że park obfituje w gatunki roślin, wśród których szczególnie podkreślane są zbiorowiska leśne. Lasy składają się z sosny czarnej (Pinus nigra), której żywica „Paklina” to Paklenica i jej nazwa.

Oprócz sosen, lasy Paklenica są bogate w buk (Fagus sylvatica), a także jest krzywa brzozowa. Na swojej powierzchni Paklenica posiada największy zachowany kompleks leśny w Dalmacji. Ponad połowa parku pokryta jest roślinnością, a reszta to relief krasowy.

Jak już wspomnieliśmy, roślinność składa się z lasów bukowych, czarnej sosny i miejsc, w których lasy mieszają się z dwoma wymienionymi gatunkami. Znajdujemy w lasach Paklenicy i dębu (Quercus pubescens), białe lipienie (Carpinus orientalis) i cietrzewie (Ostrya carpinifolia) W dniu 7 lipca 2017 roku Park Narodowy Paklenica został również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Europie, jako część wspólnego światowego dziedzictwa 13 krajów zwanych „lasami bukowymi w Karpatach i innych częściach Europy”.

Nacionalni park Paklenica iz Šibenika 

Park Narodowy MljetMljet to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Chorwacji. Od Sibenika jest około 230 kilometrów, ale zdecydowanie warto odwiedzić, idź na południe, jeśli masz jeden wolny dzień na wakacjach.

Park o powierzchni pokrywa zachodnią trzecią część wyspy Mljet. Granice parku pochodzą z obszaru Blackbird do najgłębszego punktu wyspy, Cape Goli. Niektóre parki narodowe obejmują Polače (główny port turystyczny i turystyczny), Goveđari (najstarsza miejscowość na Jezera), Soline (małe miejsce przy wejściu do Veliko jezero) i Prisztinę (poczta i park narodowy) i Pomena (jedyny hotel na wyspie).

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Mljet, możesz to zrobić przez cały rok. W sezonie turystycznym park jest otwarty od 08:00 do 20:00, aw okresie zimowym goście mogą przyjść do zawiadomienia.

Jeśli zdecydujesz się na zorganizowaną wizytę w parku, otrzymasz samochód dostawczy i możesz również wybrać rodzaj zarządzania parkiem. Standardowa jazda trwa 2 godziny, ale możesz także wybrać się na wycieczkę półdniową lub całodniową, z odpoczynkiem i posiłkami na zorganizowaną wizytę.

Istnieje również możliwość zorganizowania wycieczek VIP po parku, a także wycieczek pieszych i rowerowych.

Šime Bugarija
is owner of an apartment >
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala