Parki narodowe w pobliżu Chorwacji Zadar

# Parki narodowe w pobliżu Chorwacji Zadar

Sjeverna dalmacija

Zadar

Pošalji svoj sadržaj

Komentarz lub Upgrade this article, napisz nowy. Rejestracja nie jest wymagana

Jeśli jesteś w Zadarze lub w jego okolicy, znajdujesz się w obszarze naturalnego piękna, wśród którego znajdują się nawet 3 parki narodowe w pobliżu i kilka parków przyrody. Kornati, Krka i Paklenica to 3 zupełnie różne parki. Kornati z 89 wyspami i wysepkami, Krka z wodospadami i górami Paklenica zapewniają niesamowitą różnorodność na tak małym obszarze, dlatego trudno jest odróżnić jedną z nich od listy wizyt.

Park Narodowy Kornati (30 km od Zadaru)To pozornie opuszczone miejsce, ale Kornati są bogaci w każdym znaczeniu tego słowa. W rzeczywistości Park Narodowy Kornati stanowi dużą część wyspy wysp na Morzu Adriatyckim. Kornati znajdują się w chorwackiej części Adriatyku w środkowej Dalmacji. Jeśli patrzysz na mapę chorwackiej wyspy, możesz znaleźć Kornati, jeśli spojrzysz na zachód od Sibenika.

Park Narodowy Kornati został ogłoszony w 1980 r., Kiedy został objęty ochroną. Całkowita powierzchnia tego parku wynosi około 220 kilometrów kwadratowych i składa się z większych i mniejszych wysp oraz skał, które wyłaniają się z błękitnego morza Adriatyku. Z całkowitej powierzchni Kornati tylko jedna czwarta stałego lądu jest zajęta. Reszta Parku Narodowego to morze i żyjący świat, który tam mieszka. Są około 20 mil od Zadaru. Jeśli chcesz odwiedzić Park Narodowy Kornati z Zadaru, możesz codziennie kupować bilety na zorganizowane wycieczki w licznych agencjach Zadar, nawet na ulicach.

Więcej o parku narodowym Kornati

Park Narodowy Kornati ChorwacjaZadar national parks

Z Zadaru do parku narodowego Kornati

Park Narodowy PaklenicaPo jego ogłoszeniu Nacional Paklenica Paklenica jest drugim w Chorwacji. Został ogłoszony parkiem narodowym od 1949 r., A dokładniej 19 października 1949 r. Paklenica została ogłoszona parkiem i kilka miesięcy po Parku Narodowym Jezior Plitwickich.

warto zauważyć, że Paklenica została ogłoszona pierwszym parkiem narodowym w 1929 r., ale zgodnie z ówczesnymi przepisami proklamacja powinna być poddawana przeglądowi co roku - co nie zostało zrobione, a od lat Paklenica nie ma statusu Parku Narodowego.

7 lipca 2017 r. Park Narodowy Paklenica został również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Europie, jako część wspólnego dziedzictwa 13 krajów zwanych „lasami bukowymi w Karpatach i innych częściach Europy”. Najwyższe szczyty parku to: Vaganski vrh (wysokość 1757 metrów) i szczyt Świętej Góry (wysokość 1753 metrów).

Przeczytaj więcej o NP Paklenica

Pakelnica pored Zadra

Parki narodowe w hrabstwie ZadarPark Narodowy Krka (30 km od Zadaru)Park Narodowy Krka, słynący ze wspaniałych wodospadów, znajduje się w pobliżu Skradin na hrabstwie Šibenik-Knin. Drugi najczęściej odwiedzany park narodowy w Chorwacji oferuje turystom liczne wartości, od niezwykle zachowanej przyrody i pięknych krajobrazów po zabytki kulturalne i aktywne wakacje. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody lub chcesz poznać kulturę miejscowej ludności, NP Krka jest idealnym miejscem dla Ciebie.

Park zajmuje powierzchnię 109 km² rzeki Krka i dolnego strumienia rzeki Čikola, a długość rzeki Krka wynosi 72,5 km, co jest 22-tą rzeką w Chorwacji. Jej wodospady mają łączny spadek 225 metrów.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których często zapomina się wspomnieć, jest piękne miasto Skradin, z którym zaczyna się prawie każda podróż do NP Krka. Skradin ma mniej niż 500 mieszkańców i oferuje historię i dziedzictwo kulturowe, które mogą przyciągnąć wiele większych miast.

To jest około 1 godziny jazdy od Zadaru, około 30 km. W parapecie co pół godziny od Skradina płynie łódź do wejścia do parku narodowego.

Więcej o NP Krka

Krka nacionalni park ZadarNational Park near Zadar 

Vransko Lake Nature ParkPark Przyrody Jeziora Vransko ma 20 kilogramów na południe od Zadaru, w pobliżu Biogradu i Pakostane został ogłoszony parkiem w 1999 roku. Obejmuje on 57 kilometrów kwadratowych. Jezioro Vransko jest największym naturalnym jeziorem w Chorwacji i powstało jako pole krasowe wypełnione wodą. Jezioro jest kryptodepresją, co oznacza, że powierzchnia jest powyżej poziomu morza, podczas gdy dno znajduje się poniżej powierzchni morza. Jezioro ma głębokość od 2 do 5 metrów, a ponieważ znajduje się blisko morza, podziemna droga wodna przenika jezioro i czyni go lekko słonym. Jezioro gromadzi wiele wód opadowych i wody z okolicznych rzek.

Jezioro jest siedliskiem bagiennych gatunków ziół, które stanowią około jednej trzeciej ze 148 gatunków roślin żyjących na terenie parku. Są też lasy iglaste, takie jak lasy sosnowe Aleppo, które są sadzone w południowej części jeziora. W północnej części parku znajdują się lasy dębowe i czarne dębowe.

Pročitajte više o Vranskom jezeru

Vransko jezero pored Zadra

 


Park Przyrody TelašćicaTelašćica Nature Park to obszar bogaty w odmiany, a najlepiej pisać sprzeczności. Znajduje się na wyspie Dugi otok, więc z jednej strony mamy obszar parkowy, który opisujemy jako cichą i spokojną strefę przybrzeżną z pięknymi plażami, natomiast druga strona parku (i sama wyspa) jest opisana przez dzikie strome klify i skały, które po pierwsze sprawiają, że są niedostępne i trudny do zdobycia.

Warto zauważyć, że w południowo-wschodniej części Dugi Otok jest to największy i najbezpieczniejszy naturalny port na Adriatyku.

Više o Telašćica

Šime Bugarija
is owner of an apartment >
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala