Parki narodowe w pobliżu Dubrownika w Chorwacji

# Parki narodowe w pobliżu Dubrownika w Chorwacji

Južna dalmacija

Dubrovnik

Pošalji svoj sadržaj

Komentarz lub Upgrade this article, napisz nowy. Rejestracja nie jest wymagana

Nie jest tajemnicą, że Dubrownik jest perłą i najpiękniejszym miastem w republice Chorwacji, najbardziej znanym z murów i licznych zabytkowych kościołów i fortec, dlatego każdego roku odwiedza go ponad milion turystów. Na przykład w 2018 roku Dubrownik odwiedziło ponad 1,2 miliona gości.
Najsłynniejsze działania w Dubrowniku to chodzenie po ścianach, zwiedzanie starego miasta, zwiedzanie kolejki linowej na górze Srđ, pobliskiej wyspy Lokrum i klasztoru na niej, wycieczka do Game of Thrones, zwiedzanie słynnych plaż w Dubrowniku, takich jak Sveti Jakov, Banje, Copacabana i inne działania: nie tylko Dubrownik jest piękny, jego otoczenie ma własny adut, a miejsce warte odwiedzenia, jeśli znajdujesz się w pobliżu Dubrownika, to Park Narodowy Mljet.

Park Narodowy Mljet z DubrownikaWyspa Mljet to największa wyspa archipelagu Dubrownika, a zachodnia część wyspy to Park Narodowy Mljet Z Dubrownika na regularną łódź Mljet Linia National Speedway 9807 Dubrownik - Port Šipanska - Sobra (Mljet) - Polače (Mljet) - Korcula - Ubli ). Więcej informacji na stronie http://www.gv-line.hr/raspored.php?linija=3 Park Narodowy Mljet został ogłoszony 11 listopada 1960 roku, a jego powierzchnia obejmuje północno-zachodnią część wyspy Mljet i otaczającą ją część morza.

NP Mljet to pierwsza zinstytucjonalizowana próba ochrony pierwotnego ekosystemu na Adriatyku.

Park o powierzchni pokrywa zachodnią trzecią część wyspy Mljet. Granice parku pochodzą z obszaru Blackbird do najgłębszego punktu wyspy, Cape Goli. Niektóre parki narodowe obejmują Polače (główny port turystyczny i turystyczny), Goveđari (najstarsza miejscowość na Jezera), Soline (małe miejsce przy wejściu do Veliko jezero) i Prisztinę (poczta i park narodowy) i Pomena (jedyny hotel na wyspie) Jezioro jest właściwie zatoką, która Solin łączy się z otwartym morzem. Było to spowodowane przypaleniem pola krasowego. Duże jezioro ma powierzchnię prawie jednego kilometra i pół (1,45) kilometrów kwadratowych, a jego największe ma długość 2,5 km i szerokość 1 km. Jezioro jest dość głębokie, z najgłębszym punktem 46 metrów. Jak już wspomnieliśmy, Wielkie Jezioro łączy się z otwartym morzem z długim i szerokim kanałem. W miejscu, gdzie jezioro łączy się z morzem, znajduje się Wielki Most, a z tego miejsca rozciąga się do kanału Solińskiego, skąd jest dalej połączony z otwartym morzem. W pobliżu mostu widać stary młyn benedyktyński, który był zasilany energią elektryczną i służył do produkcji soli - dlatego Soline została nazwana. Warto zauważyć, że Wielki Most został celowo zburzony w 1958 roku - więc prezydent SFRY Josip Broz Tito mógł wejść do jeziora swoim jachtem.

Oprócz Wielkich Jezior znajduje się małe jezioro na wyspie, w północno-zachodniej części dużego jeziora. Dwa jeziora są połączone kanałem o długości 30 metrów, który jest głęboki do pół metra. Kanał znajduje się w miejscu zwanym Małym Mostem. Powierzchnia jeziora wynosi 0,25 km2, a maksymalna głębokość wynosi 29 metrów. Morze jest nieco zmienione w Małym Jeziorze i ma lagunę.

Park Narodowy Mljet z Dubrownika

 

 

Park Narodowy KrkaKolejny najbliższy park narodowy Dubrownik z Chorwacji to NP Krka, który cię osiedli, a nie tak blisko, znajduje się około 250 kilometrów na północ. Zdjęcia i filmy z tego pięknego parku w pobliżu miasta Skradin mogą jeszcze dać ci trochę więcej.

Park Narodowy Krka, słynący ze wspaniałych wodospadów, znajduje się w pobliżu Skradin na hrabstwie Šibenik-Knin. Drugi najczęściej odwiedzany park narodowy w Chorwacji oferuje turystom liczne wartości, od niezwykle zachowanej przyrody i pięknych krajobrazów po zabytki kulturalne i aktywne wakacje. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody lub chcesz poznać kulturę miejscowej ludności, NP Krka jest idealnym miejscem dla Ciebie. Najdłuższe wodospady rzeki Krka o nazwie Skradinski buk są prawdopodobnie głównym powodem wizyty w tym parku narodowym. Skradinski buk z ponad 17 stopniami i całkowitą różnicą wysokości wynoszącą 45 m uzasadnia swój tytuł najpiękniejszego naturalnego piękna w Chorwacji. U stóp Skradinski buk można pływać, dzięki czemu można się ochłodzić po długim zwiedzaniu Krka, które ma wiele rzeczy, których nie można przegapić. Jedną z tych rzeczy jest wioska etno, w której można zobaczyć XIX-wieczne kamienne młyny wodne i liczne obiekty, z których miejscowa ludność korzystała w przeszłości.

Nacionalni park krka

Park Przyrody BiokovoChociaż nie jest to Park Narodowy, warto odwiedzić Park Przyrody Biokovo, jeśli jesteś miłośnikiem przyrody. Odległość od Dubrownika wynosi około 150 km na północ, która jest znacznie mniejsza niż NP Krka i oferuje zupełnie inny rodzaj rekreacji, zwłaszcza jeśli jesteś turystą i sportowcem w przyrodzie.Należy wspomnieć, że park (Biokovo) został ogłoszony w 1981 r. O łącznej powierzchni prawie 200 kilometrów kwadratowych. Najwyższym szczytem parku (ten masyw górski) jest Sveti Jure o wysokości 1762 metrów. Szczyt św. Jury jest również najwyższym szczytem góry Biokovo i jest trzecim najwyższym szczytem w Chorwacji.

Park Przyrody Biokovo odwiedza około 50 000 turystów rocznie. Park jest szczególnie interesujący dla miłośników przyrody, poszukiwaczy przygód i oczywiście badaczy, biologów i innych grup interesu zajmujących się podobnymi rodzajami badań. Biokovo to naturalne środowisko, w którym obserwujemy ewolucję i wygląd gatunków roślin i zwierząt, których nie możemy spotkać nigdzie indziej.

Sama góra jest tuż obok morza, a właściwie jest naturalną barierą dla klimatu Adriatyku i kontynentalnej zmiany klimatu. Główną cechą góry jest jej imponująca wysokość i stromy wzrost od brzegu. Na końcu góry lub stopy, o wysokości około 300 metrów, następuje niewielki spadek w kierunku morza, aw tej części rozwinęło się wiele miejsc, które są dziś znaczące dla całej turystyki letniej w Chorwacji. 

Šime Bugarija
is owner of an apartment >
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala