St. Duje w Splicie - Co zwiedzić w Splicie w Chorwacji

# St. Duje w Splicie - Co zwiedzić w Splicie w Chorwacji

Srednja dalmacija

Split

Pošalji svoj sadržaj

Komentarz lub Upgrade this article, napisz nowy. Rejestracja nie jest wymagana
artykuł
Pozycja
Split
17.08.2017. 08:49 dodajeIvan

Jedną z najważniejszych atrakcji Splitu jest z pewnością katedra św. Duje. Mówią, że to najstarsza katedra na świecie, więc postaramy się ją opisać jak najlepiej.
Katedra w Splicie jest poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Znany jest jako Katedra św. Dujma i św. Duje. Katedra w Splicie znajduje się w kompleksie Pałacu Dioklecjana, Peristyle, i była pierwotnie mauzoleum cesarskim. Pierwszy budynek został zbudowany na początku IV wieku, a później odnowiony w katedrze. Uważa się, że ta katedra jest najstarszą katedrą na świecie.

Katedra nie jest poczęta na samym początku. W budynku dzisiejszej katedry, który został zbudowany w IV wieku, mieściło się mauzoleum rzymskiego cesarza Dioklecjana. W przeddzień śmierci cesarza, w 63. edykcie mediolańskim chrześcijanie otrzymali wolność wyznania wiary, więc byli w Salonie. Salona była wówczas centrum administracyjnym prowincji Dalmacja, gdzie zbudowano bazylikę nad grobami chrześcijańskich męczenników, która stała się siedzibą pielgrzymek i kultu świętych. W VII wieku Awarowie i Słowianie rozbili Salon. Ocalali mieszkańcy uciekli na wyspy, z których po pewnym czasie niektórzy z nich przybyli na kontynent i osiedlili się w opuszczonym pałacu cesarskim. Z czasem przekształcili cesarskie mauzoleum w kościół chrześcijański, usunęli pogańskie bożki i sarkofag, w którym odpoczywał samochód. Z zrujnowanych bazylik w Salonie wysłano kości świętych męczenników, których dopuszczono do wykonania przez Dioklecjana: Dujmę, pierwszego biskupa Salony i Anastazję, robotników, którzy zostali zdeponowani w mauzoleum cesarza poświęconym kościołowi metropolii.Dzisiaj mamy pisemne zapisy - poddanie się zachowane w Kronice Splitu Tomasza Archidiakona z XIII wieku, w której napisał, że pierwszym arcybiskupem Splitu był Ivan Ravenjanin w VII wieku. Ivan Ravenjanin zorganizował i zredagował kościół w Splicie.

Uznanie katedry w SplicieMożemy rozpoznać katedrę w Splicie dzięki drewnianym drzwiom, które wykonała gospodyni domowa Andrija Buvina w 1214 roku. Wyrzeźbił 28 scen życia Jezusa w drewnie orzechowym. Drzwi są dobrze zachowane, z wyjątkiem kończyn dolnych, które są uszkodzone przez przechodniów. Buvina jest bramą do rarytasów w europejskim dziedzictwie sztuki, zwłaszcza z tego powodu, że brązowe romańskie drzwi są znacznie większe niż drewniane z tego samego okresu.

Zakłada się, że dzwonnica katedry została zbudowana w XIII wieku. Ta teoria idzie w parze z kilkoma historycznymi zapisami, w szczególności z 1257. rocznicą wzmianki o Kolafisie (Golubica), wdowie z Splitu Prince Ivan Krcka, jako dawcy dzwonnicy. Lokalna tradycja dała jej uznanie i podniosła ambonę w katedrze.

Najstarsza katedra świata znajduje się w SplicieKiedy piszemy lub mówimy o chrześcijaństwie u Chorwatów, jest przynajmniej jedna ironia. Wielu o tym nie wie, więc wyjaśnijmy. Mianowicie fakt, że Split Cathedral i najstarsza katedra na świecie są bardzo interesujące. Nie byłoby tak dziwne, że ta katedra nie znajduje się w pałacu Dioklecjana, a więc w pałacu cesarza, który był niegdyś jednym z najbardziej prześladujących chrześcijan.

Bogate dziedzictwo historyczne i kulturoweSplit Cathedral został zbudowany w IV wieku jako mauzoleum rzymskiego cesarza Dioklecjana. Katedra św. Dujego znana jest z drewnianych drzwi, które wykonał homemate Andriji Buviny w 1214 roku. W wieńcu dwudziestu czterech opowieści o życiu Jezusa, Drzwi są bardzo dobrze zachowane, z wyjątkiem dolnej części, która z czasem została uszkodzona przez przechodniów przechodzących przez drzwi. Dzwonki do drzwi są rzadkością w europejskim dziedzictwie sztuki, ponieważ rzadkie drzwi są wykonane z drewna i zachowały się do dziś. Katedra jest również rozpoznawalna dzięki wysokiej i pięknej dzwonnicy, będącej połączeniem architektury romańskiej i gotyckiej, której budowa rozpoczęła się w XIII wieku.Szczególnie interesujące są dwa medaliony ze wstążkami, w których archeolodzy i tradycja Split rozpoznają portrety cesarza Dioklecjana i jego żony Priscilli. Co ciekawe, konstrukcja kopuły jest murowana dzięki ceglanemu układowi cegieł w dolnym i okrągłym układzie w górnej trzeciej części. Kopuła świeciła błyszczącą mozaiką, podobnie jak ta w Vestibulu.

Na lewo od wejścia do katedry znajduje się XVI-wieczna ambona z XIII wieku. Został zbudowany z cennego zielonego porfiru, niegdyś całkowicie złoconego. Prawy ołtarz boczny został poświęcony biskupowi salonickiemu i męczennikowi św. Sweti.

Szczególnie piękna centralna płaskorzeźba na sarkofagu z przedstawieniem Błogosławieństwa Chrystusa. Dzieło tego artysty, rzeźbiarza Dalmatinaca, pokazuje, że Chrystus stał się coraz bardziej komfortowy. Główny ołtarz wzniesiono między 1685 a 1689 rokiem. W północnej niszy znajduje się ołtarz wykonany przez weneckiego rzeźbiarza Morlaitera w 1767 r., W którym od 1770 r. Leży potęga św. Duje z ołtarza Bonina. Najważniejszym dziełem w barokowym pochówku katedry były drewniane ławki, które pierwotnie stały przed głównym ołtarzem, rzeźbione nawet w pierwszej połowie XIII wieku.

Ciekawe informacje o katedrze w SpliciePoniżej mauzoleum w katedrze znajduje się krypta poświęcona św. Łucji, dziewicy i chrześcijańskiemu męczennikowi. W skarbcu katedralnym znajduje się dziś św. Ewangelisty Dujma z drugiej połowy szóstego wieku. Jest to najstarszy manuskrypt napisany na pergaminie zachowanym na ziemi chorwackiej. Odwiedzający katedrę mogą zapoznać się z historycznymi szczegółami z czasów panowania cesarza Dioklecjana.

Wśród wartości skarbowych są cenne dokumenty archiwalne, średniowieczne kody (Historia Salonitana), liczne relikwie, srebrny ołtarz ołtarzowy. Dujma z pierwszej połowy XIV wieku. Jest też przemyślany dywan, ceramika i cudowna ikona Matki Bożej z dzwonnicy wziętej z kościoła nad Żelazną Bramą.

Oprócz całego bogactwa zapisów historycznych, dziedzictwa kulturowego i zachowania katedry w Splicie, artykuł opublikowany w portalu CNN z pewnością zostanie opublikowany, w tym w artykule „20 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji” Duje. Wielu turystów odwiedza ten słynny kościół co roku, podziwiając dzieła sztuki i zabytkowe budynki otaczające samą katedrę.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala