Zadar i jego okolica, co warto zobaczyć

# Zadar i jego okolica, co warto zobaczyć

Sjeverna dalmacija

Zadar

Pošalji svoj sadržaj

Komentarz lub Upgrade this article, napisz nowy. Rejestracja nie jest wymagana

Przedstawiamy Ci listę najbardziej znanych zabytków i miejsc do odwiedzenia, jeśli jesteś w Zadarze lub w okolicach Północnej Dalmacji lub gdzie znaleźć apartamenty w Zadarze.


Forum Romanum Zadar - Obecnie Zadar zdobią liczne budynki z różnych okresów. Ciekawe jest na pewno forum rzymskie, które do dziś jest dość dobrze zachowane, a poprzez historię zostało zmodernizowane do różnych szczegółów z okresu, przez który przechodziło samo miasto. Forum Romanum w Zadarze to największy tego typu obiekt po wschodniej stronie Adriatyku. Założycielem forum był pierwszy rzymski samochód Augustin. Dowodem na to są dwie inskrypcje z kamienia datowane na III wiek, kiedy budowa forum została zakończona. Według powierzchni forum w Zadarze zajmuje 90 × 45 metrów, ale zmieniło się z czasem.

Rimski forum ZadarZadar - Plac Narodowy Plac Narodowy w Zadar jest ozdobiony wieloma zabytkowymi budynkami, wśród których jest piękny kościół św. Lovre.

Przedromański kościół został pięknie zachowany przez długi okres jego istnienia. Dziś zdobi część placu i wzbogaci ją o ofertę - historyczną i kulturalną. We wschodniej części rynku pałac Ghirardini został zbudowany w stylu romańskim z 15-wiecznym balkonem w stylu renesansowym.

Witajcie Sun Zadar - Oprócz dużej liczby zabytkowych budynków, murów i starych portów, Zadar ostatnio wzbogacił się o nowoczesną instalację architektoniczną - Pozdrowienia dla słońca. Pozdrowienia dla słońca to instalacja architekta Nikoli Bašicia, znajdującego się w porcie Zadar w kamiennym bruku miejskiego brzegu.

Riva w Zadarze stała się atrakcją turystyczną i jest ulubionym miejscem spotkań dla wielu gości, a także dla gości przybywających do Zadaru. Widok z brzegu zachwyci wszystko, co przechodzi, zwłaszcza wieczorem, gdy słońce zachodzi, a efekty świetlne zaczynają się w instalacji.

Pozdrav SuncuKościół św. Donata Zadar Ten kościół Zadar jest również znakiem rozpoznawczym miasta i należy do najbardziej znanych i najważniejszych europejskich kościołów przedromańskich.

Pierwotnie poświęcony Świętej Trójcy, a od 15 wieku z obecną nazwą, nazwany od biskupa Zadar Donat, który zainicjował budowę. Kościół ma niezwykły cylindryczny kształt z podwójną przestrzenią wewnętrzną, dzięki czemu wyróżnia się oryginalnością i wyjątkowością. Nie łączyliśmy niektórych wzorów z konstrukcją, a tylko niektóre z nich były połączone z baptysterią Carli Velika lub z kościołem św. Vitalea in Ravenni. Jest to duma i symbol Zadaru, z pozostałościami forum rzymskiego w jego fundamentach, wielkim pod względem czasu budowy. Dziś w kościele odbywają się Wieczory Muzyczne w Donacie, ze względu na jego wyjątkowe cechy akustyczne i długą nieobecność funkcji sakralnej.

Donat ZadarZadar Cathedral Zadar Cathedral of St Stošija, czyli Anastasia, to trójnawowa budowla romańska. Jest to także największy kościół w Dalmacji.

Zbudowano go dwukrotnie, w XII i XIII wieku, z zachowanymi starszymi 9. i 11. wiekiem, które powstały w miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Początki budowy katedry w Zadarze sięgają daleko sięgającej historii, w IV lub V wieku.

Sarkofag z mocami św. Stošije zostało stworzone przez biskupa Zadar Donata. Jest przechowywany w katedrze na ołtarzu w północnej absydzie lub na lewym trawniku kościoła. W listopadzie 1202 r. Miasto Zadar, po oblężeniu, podbiło i zdewastowało Wenecjan z pomocą Rycerzy IV. wojskowy krzyżowiec, gdy katedra została poważnie uszkodzona. Odbudowa katedry trwała przez cały XIII wiek, a po jej odnowieniu została ponownie poświęcona 27 maja 1285 r. Przez arcybiskupa Lovro Periandara.

Muzeum Archeologiczne w Zadarze zostało założone w 1832 roku jako drugie najstarsze muzeum w Chorwacji i jedno z najstarszych w tej części Europy. Jesteśmy dumni z naprawdę bogatej kolekcji eksponatów i zapraszamy wszystkich miłośników historii i kultury do odwiedzenia nas W Muzeum Archeologicznym wystawialiśmy obiekty z czasów rzymskich i różnych prehistorycznych materiałów z okresu paleolitu, neolitu i metalu oraz od czasu do czasu pozostałości archeologiczne 7. i 12. wiek, z których większość związana jest z materialnym i duchowym dziedzictwem Chorwatów.

Arheološki muzej Zadar što vidjeti what to visit seeMuseum of Illusion Zadar Jeśli przybyłeś do Zadaru, na letnie wakacje lub na inną okazję, masz dodatkowy czas i chcesz zobaczyć miasto - to zdecydowanie odwiedź Muzeum Iluzji.

Ta nieco niezwykła oferta turystyczna dla miasta takiego jak Zadar jest w rzeczywistości bardzo interesująca. Kiedy spojrzysz na wszystkie zabytki miasta, a przynajmniej większość z nich, Muzeum Iluzji odświeży twoje wrażenia i wprowadzi Cię w nowy wymiar.Five Wells Square to jedno z miejsc, które należy odwiedzić. Znajduje się przed Wieżą Kapitana i Murem Miasta. W przeszłości (do XVI wieku) znajdował się głęboki słoik obronny, a dziś jest "udekorowany" starymi studniami, w których plac ma swoją nazwę.

Pet Bunara ZadarCo warto zobaczyć w Zadarze i okolicyKatedra w Szibeniku - ze względu na swoje wyjątkowe wartości, katedra w Szybeniku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Katedra została zbudowana na południowej stronie centralnego rynku starego miasta, w miejscu romańskiego kościoła św. James. Budowa wkrótce się nie skończyła, a nawet więcej - trwała ponad sto lat. Katedra w Šibeniku jest z pewnością najważniejszym osiągnięciem architektonicznym okresu między XV a XVI wiekiem na terenie Chorwacji. Jest wyjątkowy dla wielu rzeczy, a dziś jest symbolem tego miasta.

Idea budowy dużej świątyni katedralnej pochodzi z 1298 roku. W tym okresie Sibenik otrzymał własne biskupstwo i tytuł miasta. W ten sposób potrzeba katedry przyszła z naturalną sekwencją, która miała miejsce w większości innych miast.

Šibenska katedralaPark Narodowy Krka (Skradin), znany ze wspaniałych wodospadów, znajduje się w pobliżu Skradina w powiecie szybenickim. Drugi najczęściej odwiedzany park narodowy w Chorwacji oferuje turystom wiele wartości, od niezwykle zachowanej przyrody i pięknych krajobrazów po atrakcje kulturalne i aktywne wakacje. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody lub chcesz poznać kulturę miejscowej ludności, NP Krka jest idealnym miejscem dla Ciebie. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których często zapomina się wspomnieć, jest piękne miasteczko Skradin, z którego zaczyna się prawie każda podróż do NP Krka. Z mniej niż 500 mieszkańców, Skradin oferuje historię i dziedzictwo kulturowe, które można zobaczyć w wielu większych miastach. Od Skradina jest kilka linii żeglugowych, które bezpośrednio prowadzą do wodospadów, a transport jest wliczony w cenę biletu. W mniej niż pół godziny jazdy można podziwiać piękną rzekę Krka, a także zobaczyć małą siatkówkę. Jeśli masz ducha przygody, możesz przyjść do NP Krka na szlaku pieszym lub rowerowym. Zaleca się, aby odwiedzić park tak wcześnie, jak to możliwe, aby móc cieszyć się lasem wodospadów i pięknej przyrody.

KrkaDalmańska osada etno Šibenik jest wyjątkową atrakcją chorwackiej oferty turystycznej. Urządzona przestrzeń ze wszystkimi udogodnieniami znajduje się w centrum Solaris Beach Resort w Sibenik. Solaris Beach Resort w Sibenik zbudował i otworzył dla swoich gości naprawdę wyjątkową atmosferę. Tutaj możesz cieszyć się tradycyjnymi detalami dalmatyńskiej wioski w sposób, w jaki kiedyś się wydawało. Skalista wioska została zbudowana na miejscu dawnej dalmatyńskiej wioski, a dziś jest w pełni przystosowana dla turystów i wśród najważniejszych atrakcji turystycznych Sibenik.

Etno selo SolarisPark Przyrody Jeziora Vransko został ogłoszony parkiem w 1999 roku i obejmuje 57 kilometrów kwadratowych. Jezioro Vransko jest największym naturalnym jeziorem w Chorwacji i zostało utworzone jako pole krasowe wypełnione wodą. Jezioro jest kryptodepresyjne, co oznacza, że powierzchnia znajduje się powyżej poziomu morza, natomiast dno znajduje się poniżej powierzchni morza. Ze względu na mieszanie słodkiej i słonej wody w jeziorze znajduje się również mieszanka ryb. Ze względu na działalność człowieka, istnieją tylko dwa rodzaje gatunków autochtonicznych: węgorze i dzieci rzeczne, a pozostałe 15 gatunków są wprowadzone do hodowli lub przez przypadek. Są też som, karp, babuška, cipal, lubin i inne gatunki.Vodice i okolica što posjetitiPark Narodowy Kornati został ogłoszony w 1980 r., Kiedy został objęty ochroną. Całkowita powierzchnia tego parku wynosi około 220 kilometrów kwadratowych i składa się z większych i mniejszych wysp oraz skał, które wynurzają się z błękitnego morza Morza Adriatyckiego. Z ogólnej powierzchni Kornati tylko 1/4 powierzchni lądowej jest zajęta. Reszta Parku Narodowego to morze i żyjący świat, który tam mieszka.

Jest to pozornie opuszczone miejsce, ale Kornati są bogaci w każdym znaczeniu tego słowa. W rzeczywistości, Park Narodowy Kornati stanowi znaczną część wyspy wysp na Adriatyku. Kornati znajdują się w chorwackiej części Adriatyku w środkowej Dalmacji. Jeśli patrzysz na mapę chorwackiej wyspy, możesz znaleźć Kornaty, jeśli spojrzysz na zachód od Sibenika.Nacionalni park KornatiPark Narodowy Paklenica Zgodnie z jego oświadczeniem National Parack Paklenica jest drugim w Chorwacji. Został ogłoszony parkiem narodowym od 1949 roku, a dokładniej 19 października 1949 roku. Paklenica została ogłoszona parkiem i kilka miesięcy po Parku Narodowym Jezior Plitwickich.

Najwyższe szczyty parku to: Vaganski vrh (wysokość 1757 metrów) i szczytowy szczyt (wysokość 1753 metrów).Plaże Zadar i okolicePlaża Kolovare jest miejską plażą i ciągnie się wzdłuż tej samej ulicy w Zadarze. Ze względu na bogatą historię miasta i fakt, że plaża znajduje się w centrum miasta, obok starego miasta, wiele starych budynków znajduje się wokół plaży. Po stronie północnej ta plaża ma stare mury, ale idąc na południe, plaża wpasowuje się w naturalne środowisko, a mały las przypomina krzew. W pobliżu tej plaży znajduje się mała plaża Karma pomiędzy barami Popaj i Portos, a jeśli przejdziesz przez promenadę Arbana przez 10 minut, dojdziesz do Podbrig Arbanasi i Punta Bajlo.

Kolovare Zadar plažaPortus Beach Club znajduje się w marinie D-marin, która jest największą mariną na Adriatyku i znajduje się pomiędzy Bibinje i Sukošan. Plaża została zrestrukturyzowana w 2016 r., A wartość inwestycji wyniosła 6,5 miliona euro na plażę, a suma 25 milionów EUR została zainwestowana przez Grupę Doğuş w Marina.

Najpiękniejsze plaże w okolicach ZadaruPark Przyrody Telašćica W głębokiej zatoce na południu wyspy leży zatoka Telašćica. Telascica znajduje się pod tą samą nazwą, co Park Przyrody. Cały ten obszar otoczony jest naturalnymi zatoczkami i pięknymi plażami. Z jednej strony, Telascica niesie wspomniane już plaże, podczas gdy z drugiej strony jest otoczona stromymi klifami, porośniętymi bujną roślinnością.Veli Žal to kolejna plaża na Dugi otoku. Jest to plaża żwirowa przed wysepką Mežanj. Plaża znajduje się na niezamieszkanej części Dugi Otok i wychodzi na otwarte morze. Jeśli pójdziesz do Veli Žal, po prostu dobrze oznakowaną asfaltową drogą, a po krótkim spacerze jesteś na plaży przez 5 minut.

Veli žal Zadar what to visit

Caves Brbišćica Dugi Otok Po zachodniej stronie Dugi otok znajduje się naturalne zjawisko jaskini Brbšćica i jej pięknej żwirowej plaży. Cały ten obszar został zbudowany ze skał węglanowych datowanych na około sto milionów lat temu.Preko Ugljan (codzienny prom z Zadaru) W miejscowości Preko na wyspie Ugljan znajdują się liczne plaże i plaże odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Główną plażą w tym miejscu jest plaża Jaz, która również ma niebieską flagę ze względu na czystość morza i treści w pobliżu plaży.Preko ugljan Zadar

Plaża Bilotinjak Privlaka Nin Naturalna piaszczysta plaża - Bilotinjak - leży między Privlaka i Zaton. Znajduje się w Kanale Zadarskim, ukrytym przed zamieszkanymi miejscami i jest prawdziwą naturalną oazą dla wszystkich miłośników takiego środowiska. Morze jest również płytkie na wybrzeżu, a plaża nadaje się na całodniowe wycieczki z rodziną lub parami.

Bilotinjak Privlaka

Sakarun to piaszczysta plaża o długości około 800 metrów. Znajduje się na północno-zachodniej stronie Dugi otok, a widok na południowy Adriatyk oczarowuje wszystkich gości, którzy chcą spędzić niezapomniane chwile w prawdziwej, naturalnej atmosferze. Chociaż plaża jest płytka, dopiero po kilku metrach głębokości osiąga średnio 10 metrów. Specyfika tej plaży i kolorów morza, które ją pachnie, daje piękny piasek, podczas gdy na brzegu jest grubszy kamyk, tak zwane kamienne kamyki. Plaża otoczona jest lasem sosnowym, co daje gościom naturalny odcień. Na plaży Sakarun znajdują się trzy obiekty gastronomiczne z wyborem dań i napojów. Oprócz naturalnego cienia, jeśli jej potrzebujesz, możesz swobodnie wypożyczyć parasole wykonane z płótna, które idealnie pasują do naturalnej atmosfery plaży.SakarunKraljičina beach Nin Jeśli wybierasz się z Nin na wyspę Vir, po prawej masz małą wioskę, która kryje tę piękną piaszczystą plażę. Plaża Kraljičina znajduje się za małą jezdnią ulicy Put Škril, i pomimo tego, że jest w ośrodku, ta plaża wciąż oferuje całkowicie naturalną atmosferę. Morze jest płytkie, nadaje się do zabawy dla dzieci, grania w pikniki lub innych sportów wodnych. Obok plaży znajduje się obiekt gastronomiczny z ofertą na plażę. Są goście ukryte pod parasolami przeciwsłonecznymi, ale jeśli jesteś na plaży, weź ze sobą kąpiel słoneczną. Plaża nie ma naturalnego odcienia, więc dobrze jest mieć parasol. W pobliżu znajduje się piękna plaża Ninska Laguna.Plaża Beritnica znajduje się na wyspie Pag, na południe od małej wioski Metajna. Jest wyjątkowy w naturalnie złożonych skałach w płytkiej wodzie, idealny do fotografii lub po prostu do podziwu z brzegu. Zrób sobie przerwę w Beritnicy z piękną sceną trzech rocka. Ci nieco bardziej uzdolnieni mogą wspiąć się na jednego z nich i zapamiętać niezapomniane chwile z letnich wakacji. W przeciwnym razie plaża otoczona jest skalistymi krajobrazami z mniejszą plażą żwirową. Nie ma naturalnego cienia, ani kawiarni (najbliżej plaży Ručica).Beritnica PagPlaża Slanica jest główną plażą na wyspie Murter. Znajduje się na południowej stronie wyspy, w pobliżu hotelu Colentum. Jest to piaszczysta plaża, a wielu twierdzi, najpiękniejsza plaża w okolicy. Z powodu płytkiej wody, która pogrąża się na plaży, nadaje się dla dzieci i osób, które i tak nie pływają ani nie pływają. Ponadto, plaża jest doskonałym wyborem dla miłośników sportów wodnych, więc dobrze będzie grać w piki, siatkówkę i podobne zajęcia, które są charakterystyczne dla naszego morza.

Slanica MurterOkolice miast ZadarBiograd na moru i Vodice znajdują się 30 km lub 60 km na południe od Zadaru i są pięknymi miastami turystycznymi, które warto odwiedzić. Są one podkreślone pięknymi plażami i bogatą ofertą turystyczną.

Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala