Split i okolice, co warto zobaczyć

# Split i okolice, co warto zobaczyć

Srednja dalmacija

Split

Pošalji svoj sadržaj

Komentarz lub Upgrade this article, napisz nowy. Rejestracja nie jest wymagana

Przedstawiamy Ci listę najbardziej znanych zabytków i miejsc do odwiedzenia, jeśli jesteś w Splicie lub w okolicznych miastach w regionie Środkowej Dalmacji lub gdzie znaleźć apartamenty w Splicie.


Pałac Dioklecjana Jeśli wspominamy o Splicie w kontekście historii, kultury, a nawet dzisiejszego wyglądu tego miasta - wszyscy możemy się zgodzić, że nasze myśli zdominują pałac Dioklecjana. Pałac Dioklecjana jest starożytnym pałacem cesarza Dioklecjana w Splicie. Został zbudowany około 300 lat podczas panowania rzymskiego cesarza Dioklecjana. Dioklecjan pozostał w pałacu po przejściu na emeryturę z tronu (305) aż do swojej śmierci (316).

Dioklecijanova palača Split što vidjetiKatedra św Duje Split. Jednym z najważniejszych zabytków Splitu jest z pewnością katedra św. Duje. Mówią, że jest to najstarsza katedra na świecie, więc postaramy się ją jak najlepiej opisać. Katedra w Splicie jest poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Jest znany jako Katedra św. Dujma i Sv. Duje. Katedra w Splicie znajduje się w kompleksie Pałacu Dioklecjana, Perystyl i oryginalnie mauzoleum cesarskim. Pierwszy budynek został zbudowany na początku 4 wieku, a później odnowiony w katedrze. Uważa się, że ta katedra jest najstarszą katedrą na świecie.

Katedrala SplitProkuratywny lub oficjalnie Plac Republiki, to prestiżowy śródziemnomorski plac w centrum Splitu. Znajduje się na zachód od Pałacu Dioklecjana i jest znana jako scena wydarzeń kulturalnych w mieście Marjan. To tutaj odbywa się tradycyjny festiwal rozrywkowy Split od blisko pięćdziesięciu lat.

Split što posjetiti what to visitSplitska riva przyjął swoją obecną formę na początku XIX wieku. W tym okresie Francuzi rządzili Francuzami, którym możemy przypisać większość zalet jej wyglądu, która jest po prostu urzekająca. Setki lat później autochtoniczne gatunki roślin zastąpiono palmami, a nowa wielka zmiana nastąpiła przed końcem XX wieku, kiedy Riva ostatecznie została zamknięta dla ruchu.

Split rivaPomnik Grzegorza z Nin. Jeden posąg znajduje się w Varaždin, Nin i Split, gdzie najbardziej znany jest Split. Statua w Splicie została założona 29 września 1929 r. W Peristil. Split otrzymał swoją wersję Grzegorza z Ninu pomimo wielkiej dezaprobaty części Splinica. Wśród nich był znany konserwator i archeolog o. Frane Bulić. Niemniej jednak, w 1954 roku pomnik został przeniesiony do dzisiejszej lokalizacji - pomiędzy Złotą Bramą a Dardanem.

Co warto zobaczyć w Splicie i okolicyDalmatyńska wioska etno jest wyjątkową atrakcją chorwackiej oferty turystycznej. Ta zdobiona przestrzeń wraz ze wszystkimi obiektami na podwórku znajduje się w samym sercu Solaris Beach Resort, o którym już pisaliśmy. Kamienne brukowane podwórka i kamienne domy odsłaniają zupełnie nowy świat. W rzeczywistości ujawniają świat minionych czasów, dziś prawie zapomnianych. Jest to okazja, aby przypomnieć sobie niektóre rzeczy, od czasu od początku stulecia.

Brama dalmatyńskiej wioski etnicznej jest otwarta dla wszystkich. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na ludzi, którzy kochają i szanują jakość oferty, a jednocześnie cenią głęboko zakorzenioną tradycję dalmatyńską.

 Sibenik Cathedral (tylko 15 km od Vodic) Ten budynek jest interesujący i uderzający, zarówno w Chorwacji, jak i na świecie. Wiele z nich rzuca się w oczy, patrząc na nie oczami ekspertów lub gościem, który kocha historię i stary budynek.Katedra w Sibenik jest z pewnością najważniejszym osiągnięciem architektonicznym od XV do XVI wieku na ziemi chorwackiej. Jest wyjątkowy dla wielu rzeczy, a dziś jest symbolem tego miasta.

Ze względu na swoje wyjątkowe wartości, katedra Sibenik została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Katedra została zbudowana na południowej stronie centralnego rynku starego miasta, w miejscu romańskiego kościoła św. James. Budowa wkrótce się nie skończyła, a nawet więcej - trwała ponad sto lat.

Idea budowy dużej świątyni katedralnej pochodzi z 1298 roku. W tym okresie Sibenik otrzymał własne biskupstwo i tytuł miasta. W ten sposób potrzeba katedry przyszła z naturalną sekwencją, która miała miejsce w większości innych miast.

 Park Narodowy Krka, słynący ze wspaniałych wodospadów, znajduje się w pobliżu Skradina, w powiecie Šibenik-Knin. Drugi najczęściej odwiedzany park narodowy w Chorwacji oferuje turystom wiele wartości, od niezwykle zachowanej przyrody i pięknych krajobrazów po atrakcje kulturalne i aktywne wakacje. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody lub chcesz poznać kulturę miejscowej ludności, NP Krka jest idealnym miejscem dla Ciebie. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których często zapomina się wspomnieć, jest piękne miasteczko Skradin, z którego zaczyna się prawie każda podróż do NP Krka. Z mniej niż 500 mieszkańców, Skradin oferuje historię i dziedzictwo kulturowe, które można zobaczyć w wielu większych miastach.

 

Park Narodowy Mljet został ogłoszony 11 listopada 1960 roku, a jego powierzchnia pokrywa północno-zachodnią część wyspy Mljet i otaczającą ją część morza.

NP Mljet jest pierwszą zinstytucjonalizowaną próbą ochrony pierwotnego ekosystemu na Adriatyku.

Park z jego powierzchnią pokrywa zachodnią trzecią wyspę Mljet. Granice parku pochodzą z obszaru Kosów do najgłębszego punktu wyspy, Cape Goli. Niektóre parki narodowe to Polače (główny port turystyczny i turystyczny), Goveđari (najstarsza wioska na Jezerze), Soline (małe miejsce przy wejściu do jeziora Veliko) i Prisztina (poczta i park narodowy) oraz Pomena (jedyny hotel na wyspie).

 

Park Narodowy Kornati został ogłoszony w 1980 r., Kiedy został objęty ochroną. Całkowita powierzchnia tego parku wynosi około 220 kilometrów kwadratowych i składa się z większych i mniejszych wysp oraz skał, które wynurzają się z błękitnego morza Morza Adriatyckiego. Z ogólnej powierzchni Kornati tylko 1/4 powierzchni lądowej jest zajęta. Reszta Parku Narodowego to morze i żyjący świat, który tam mieszka.

Chociaż na pierwszy rzut oka Kornati jest pustynnym i bardzo odosobnionym miejscem, ten park obfituje w bogactwa naturalne i kulturowe. Ponadto świat zwierząt i roślin nadal jest specjalnością parku. Posiada cechy naturalne i kulturowe. Szczególnie wyróżnia się pionowe klify, zwrócone w stronę otwartego morza, tzw. Korony. Są rodzajem fenomenu Kornati, a siedliska są rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Piękno wyróżnia przede wszystkim naturalna różnorodność i potężna sylwetka tej wyspy. Dziedzictwo kulturowe doda tylko uroku Kornati i da specjalną ofertę tym, którzy chcą odwiedzić Park Narodowy. Mapy Kornati można kupić w wielu biurach turystycznych w Vodicach.

 Plaże Split i okolicePlaża Bačvice Split. Jeśli dowiedział się o Splicie, usłyszał także o Bacvicach. Warto i na odwrót. Bačvice to główna miejska plaża i najsłynniejsza plaża w Splicie. Jeśli byłeś kiedyś na Bacvice, słyszałeś, a może nawet grałeś na piciginie. Oprócz tego, że jest popularnym miejscem spotkań turystów, lokalni ludzie są często odwiedzani przez lokalnych chłopaków, więc dziewczyny grają w najpopularniejszą grę w Splicie - oczywiście po piłce nożnej. Baffle, ze względu na specjalne płycizny, nadają się do tej gry, a przez to stały się popularne na planetach. Nawet poza sezonem, w płytkiej wodzie prawie codziennie można zobaczyć miłośników picigin, gdy skaczą, łapiąc małą piłkę.

 

Plaża Kašjuni Split. W lesie Marjan znajduje się kolejna piękna plaża w Splicie. Plaża Kašjuni znajduje się w zatoce o tej samej nazwie, w południowej części wybrzeża Marjan. Jest bardzo popularny i oczywiście wypełniony. Możesz dotrzeć do plaży samochodem, zaparkuj ją w pobliżu i kontynuuj na czystych białych kamykach. Jedna część jest stale w słońcu, z rozmieszczonymi salonami, podczas gdy drugi koniec jest ukryty w zielonym lesie sosnowym. Plaża jest w pełni wyposażona i jest odpowiednia dla wszystkich gości.

Najpiękniejsze plaże w okolicach SplituZlatni rat Beach Bol Brač. Ta plaża jest z pewnością najsłynniejsza na całej wyspie i jedna z najbardziej znanych w Chorwacji. Plaża Zlatni Rat jest wyjątkowa ze względu na swoją figurę, szczególnie jeśli ogląda się ją z powietrza. Jest to znak rozpoznawczy chorwackiej turystyki i jest głównym szczegółem wielu broszur lub kart okolicznościowych. Jest popularny, oczywiście i bardzo dobrze wyposażony. Plaża ma wszystko, co musi mieć. Są kabiny do przebierania się, prysznice i eskorty dla obudzonych ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo pływaka.Stiniva Vis Beach Vis Island jest chyba najbardziej imponującą plażą w zatoce Stiniva. Jest bardzo popularny, szczególnie ze względu na wygląd i skały otaczające plażę. Niewiele można powiedzieć, że skały są niedostępne. Kiedy patrzysz na zdjęcia, zrozumiesz, o co nam chodzi. Jednak na plaży Stiniva nadchodzą ludzie, którzy lubią wspinać się na wysokich i stromych klifach. Adrenalina jest sportem dla tych rzadkich, dobrze wyszkolonych i odważnych, by zrobić coś takiego.Lučišća zatoka Hvaru to piękna zatoka, położona około dwóch kilometrów na północ od Sveta Nedjelja na wyspie Hvar. Plaża jest bardzo mała i nie może pomieścić dużej liczby osób, ale na szczęście jest bardzo trudno dotrzeć, w większości nie będąc zalewaną. Na Świętą Niedzielę trzeba iść na plażę.

Plaża Mala Luka Omiš. Jeśli opuścisz Omiš, przy miejscu Stanići, zobaczysz tę piękną plażę o nazwie Mala Luka. Jest ukryty w naturalnej zieleni i pięknie ozdobiony kamiennymi ścianami. Little Port to plaża, w której można spędzić dzień. Ma naturalny odcień, piękne i czyste morze i podstawę grubych kamyków. Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz, ponieważ kiedy dojdziesz do tej plaży, trudno jest wyjść, gdy jest słońce. Chociaż na plaży jest cień, należy go zabezpieczyć filtrem przeciwsłonecznym

Plaża Primosten znajduje się w nadmorskiej zatoce, jest bardzo przestronna i dobrze urządzona. Na plaży w Primošten masz prysznice, przebieralnie, aw sezonie ratownik, który uważnie obserwuje bezpieczeństwo gości. Żwir to ta plaża, wystarczająco długo, aby przyjąć wszystkich gości, i znowu mieć miejsca na nowe. Obok plaży znajdują się kwatery prywatne, hotele i sklepy. Wszystko, czego potrzebujesz, jest w pobliżu. Blisko plaży jest Velika Rudača.

Dzielnica Miasta w SplicieKatedra w Trogirze jest jednym z najsłynniejszych zabytków Trogiru i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na tym budynku widoczne są style od romów po barok i są w nim cenne dzieła sztuki. Oczywiście myślimy o katedrze św. Patryka. Lawrence.

Trogir

W zachowanym historycznym centrum Trogiru znajduje się wiele zabytków, z których jednym jest na pewno wieża Kamenlergo. Wieża została zbudowana w 15 wieku, a Marin Radoj jest odpowiedzialny za jej budowę. Była niegdyś twierdzą wojskową, a dziś została odrestaurowana na scenie podczas letnich koncertów i występów. Ze szczytu roztacza się piękny widok na romantyczną atmosferę z przeszłości. Cieszył się, że go odwiedzono i wszyscy lubią odwiedzać starą ścianę wieży.

Omiš Położony u ujścia rzeki Cetina, tylko 21 kilometrów na południe od Splitu, który jest oddalony o 25 kilometrów. Omiš to miasto o szczególnej, bardzo korzystnej pozycji, które pozwoliło mu bronić się przed atakiem w historii, a dziś oferuje wiele dla turystyki i rozwoju miasta w ogóle.


Privatni smještaj direktno od vlasnika na www.SMJESTAJ.com.hr/trazi
Prati nas na facebooku za više članaka o Hrvatskoj. Podijeli ovaj članak klikom na gumbe desno. Hvala
  Upgrade this article

Bio si na ovom mjestu? Podijeli s nama svoja iskustva ili fotografije.
Napiši svoju verziju članka. Nagrađujemo vlasnike apartmana.

Pišete kao gost. Registrirajte se ili prijavite i potpišite vaš tekst sa vašim imenom ili nickom i zadržite opciju editiranja unosa u bilo koje vrijeme.
Ako ste vlasnik apartmana koji je oglašen na rezerviraj.hr, link prema vašem oglasu će biti ispod teksta koji unosite kao nagrada za vaš trud.
Gost
odaberi sliku sa računala